Realita versus internet

Typickým příkladem ztráty racionality v online světě jsou například různé internetové diskuze a komentáře pod zveřejněnými událostmi, fotografiemi, či prohlášením. Může se jednat o pozitivní i negativní reakce, ale dominují spíše ty negativní, u kterých je jednodušší podlehnout nepřirozené reakci.
dívka s pc u zdi
Základní „parametr” pro ztrátu racionality by se dal jednou větou charakterizovat asi takto. „Chování jedinců v internetovém prostředí, které se jim samým příčí použit například v reálném, nebo osobním setkaní“.
Paradoxem může být i zveřejňování soukromých fotek, názoru, nebo pocitů. Toto se často týká především sociálních sítí. Lidé si neuvědomují hodnotu svého soukromí a dávají například osobní rodinné fotky na odiv široké veřejnosti. Což se také může příčit s jejich reálnou představou. Zkuste se zamyslet, bylo by vám příjemné ukazovat fotografie vašich malých dětí například na veřejné nástěnce obchodní řetězce? Principiálně je to naprosto totožné.
přenosný počítač a hlava
Samozřejmě každý má právo zveřejňovat téměř co chce, ale zkuste se sami zamyslet nad tím, zda jste třeba pod novinovým článkem nezanechali statečný komentář, za který by vám byla hanba, vyslovit jej v přímé konverzaci s oslovenou osobou. A to nejen že byste třeba u článku, na který sdílíte jiný názor, zjistili, že člověk, který tento příspěvek sdílel prostřednictvím internetu mezi veřejnost, je vám ve skutečnosti sympatický a v životě byste jej tak agresivně kritizovat nedokázali.
Možná že by pro kultivaci on-line světa tento postoj mohl přispět. Denně jsme na internetu svědky zlostných urážek, agresivity a nenávisti. Ovšem všechno může být v reálném pohledů úplně jiné, než se na první pohled zdá. Pán, který nesouhlasně a agresivně vypouští své námitky, může být ve skutečnosti skvělý člověk, který by za jiných okolností takto nikdy nejednal.
Pakliže by si všichni uvědomili svou váhu jednání na internetu, mohli bychom si užít v budoucnu přátelské a bezpečné online prostředí.