Může horečka tělu prospět?

Zvýšení teplota není nemoc, jak si možná myslíte. Jde o prvotní příznak toho, že se vaše tělo snaží bojovat s nějakou infekcí. Zvýšenou teplotu proto není potřeba ihned snižovat. Právě naopak. Jde totiž o přirozenou a dokonce žádanou reakci našeho organismu.
srdíčko v hrnku
Změřte se
K tomu, abyste zjistili, jak vysokou máte teplotu, využijte teploměru k tomu určeného. Naměření teploty trvá pět minut, podle zvoleného druhu měření. Teplotu můžete měřit v ústech pod jazykem, v podpaží či v konečníku. Aby byl výsledek co možná nejpřesnější, zůstaňte po dobu měření v klidovém stavu.
Hodnota průměrné teploty zdravého člověka se pohybuje v rozmezí od 35,8°C do 37,3°C. Jestliže je tělo napadeno nějakou infekcí, začne se teplota těla zvyšovat, což je způsob účinné obrany proti hrozící nemoci. Při teplotě 39,5°C se totiž viry a bakterie přestávají množit a většina z nich tuto teplotu nepřežije. Tělo se teplotou vlastně samo léčí.
Pokud však teplotu hned od počátku srazíte nějakým lékem, uleví se vám, ale ve skutečnosti si vlastně ublížíte. Samotná léčba se pak může o mnoho dní zbytečně protáhnout. Horečka je totiž jednou z možností, jak virus v těle zlikvidovat či nemoc zpomalit a zastavit její další šíření.
Kdy je už teplota nebezpečná?
Zvýšení teplota je tedy našemu tělu prospěšná. Pokud však horečka okolo 40°C přetrvává několik dní, už to může být pro vás nebezpečné. Po tak dlouhé době je horečkou zatěžována krevní cirkulace, vzniká dehydratace, a srdíčko začíná být unavené a tělo vyčerpané. Pokud tedy po pár dnech teplota nezačne klesat, je vhodné, abyste navštívili lékaře.
léky na lžíci
Jak horečku snižovat
Pokud máte horečku, je dobré připravit organismu podmínky pro boj s ní. Vhodný je klid na lůžku, dostatečný spánek, přísun vitamínů a dostatek tekutin. Na vysoké horečky je dobré použít vlažný zábal (nikdy ne studený, ten akorát přivodí zimnici), který přiložte na místa, kde hodně proudí krev, což jsou kotníky, zápěstí a stehna. Vyždímanou látku přikládejte vždy, když zteplá.