Floristické potřeby pro profesionály i amatéry

Floristika je obor lidské činnosti některým lidem zcela neznámý, co se týče samotného výrazu, ale přitom se finálními produkty setkáváme poměrně běžně. Jde o květinovou výzdobu, a to v poměrně širokém spektru možností od květin živých (řezaných) až po zdobení těmi sušenými či umělými.
Historie této činnosti sahá až do starověku, kupříkladu bylo zvykem květiny využívat při různých slavnostech v Řecku i Římě a Egypťané jimi zdobili náhrobky a zakládali si na nich i při vzývání různých božstev. Moderní floristika využívá nových postupů a technických vymožeností, ale v zásadě způsob práce a tvůrčí zázemí setrvává v podobném duchu. Zároveň se ovšem tento obor vyučuje na Střední škole vizuální tvorby v Hradci Králové a na shodně zaměřených odborných učilištích s maturitou.

svatební kytice

Práce floristy se od pracovníka květinářství odlišuje v tom, že květinové vazby jsou svým způsobem umělecká díla, ve hře je prostorové vnímání květů, stvolů a listů a spolu s nimi vstupují do hry různé další floristické potřeby, potřeby pro floristy a propriety, jako jsou girlandy, motýlci, berušky, kolíčky dřevěné tvarové ozdoby, spirály, drátky, držáky, ptáčci, hvězdy, srdíčka, stužky, korálky a drobné krystaly.
Každá květinová vazba je pak unikátním výtvorem a toto aranžérské mistrovství se může uplatnit buď jako krásný koníček při výzdobě domů a bytů, anebo v podobě profesionální, kdy se zdobí společenské sály a foyery divadel při různých oslavách, svatbách a kulturních akcích.

sušená květina

Floristika se také může uplatnit při výzdobě historických památek (hradů a zámků) a samozřejmě na vyžádání při firemních večírcích a různých akcích spojených s businessem, uzavíráním smluv, obchodních jednáních a slavnostech v interiéru i v exteriéru s občerstvením a technickým zázemím projekcí a prezentací. Výjimečné nejsou ani sportovní akce, jako např. zahajovací ceremoniály různých mistrovství, olympijských her atp.